POGOVOR S PRVIM PREDSEDNIKOM REPUBLIKE SLOVENIJE MILANOM KUČANOM V ILIRSKI BISTRICI

Kot smo že najavili je območna enota društva TIGR Primorske v sredo, 30. 11. 2016 ob 18.00 uri, v dvorani Doma na Vidmu v Ilirski Bistrici, organizirala pogovorni večer s prvim predsednikom Republike Slovenije Milanom Kučanom. Ob tem smo predstavili tudi knjigo dr. Boža Repeta - Prvi predsednik. Pogovor med avtorjema in predsednikom je povezoval dr. Božo Flajšman, ki se s svojimi vprašanji ni izognil aktualnim dogodkom pri nas in tudi v svetu.

Predsednik Milan Kučan je poudaril, da so bile razmere v času osamosvajanja Slovenije v svetu in doma drugačne kot so danes, vendar je proces osamosvajanja potekal postopno upoštevajoč takratne razmere. Lahko bi bili posamezni ukrepi boljši ali bili prej realizirani, vendar ocene takratnih razmer so pogojevale takratne odločitve. Enotnost dela slovenskega vodstva in jasno izražena volja ljudi po smostojni državi Sloveniji, so bil jasen napotek za sprejem odločitev. Pri njihovem sprejemanju je bila stalno prisotna tudi ocena, ali so sprejete odločitve v skladu s cilji, določenimi v ustavi in volji ljudi, izraženi na referendumu.

Razmere so se od takrat spremenile, tako na notranjepolitičnem področju kot na mednarodnem, vendar bi morali aktualni politični voditelji pri svojih odločitvah presojati predlagane in sprejete ukrepe tudi skozi prizmo teh vprašanj, ki so takrat postavljala kot temeljna vprašanja. Odgovori na ta vprašanja so pomenila tudi zaupanje ljudi v politiko in sprejete odločitve.

Dr. Božo Repe je poudaril, da je knjiga zgodovinski dokument zapis nekega časa. Zgodovinska stroka ima določene standarde in s tem tudi veliko odgovornost do komentiranja preteklih dogodkov. Žal ni ni vedno tako, kar pa pomeni, da se dela zgodovini naroda velika škoda in s tem možnost vsakršne manipulacije.

Dr. Božo Flajšman je odlično povezoval pogovor in z aktualnimi vprašanji dal sogovornikoma možnost komentiranja aktualnih dogodkov tudi z vprašanjem -kdo je koga poklical po telefonu ali Trump ali predsednik Pahor. Seveda tudi brez omembe bodoče prve dame, naše Melanije ni šlo. Postavilo se je vprašanje, ali ni dal telefonsko številko Melanije bivši minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel iz svojega znamenitega telefonskega notesa.

Skratka, preživeli smo lep večer, ki so ga s kulturnim programom popestrili pevci moškega pevskega zbora Dragutin Kette iz Ilirske Bistrice, pevec Rafael Zorko iz Pivke in recitator Igor Rojc iz Sežane.

Hvala vsem, ki so prispevali k organizaciji srečanja, posebno pa vodji območne enote TIGR Primorske Ilirska Bistrica Bernardi Dodič.