Pismo Civilne iniciative za Primorsko premierki

Spoštovana predsednica Vlade Republike Slovenije, mag. Alenka Bratušek!

PREGANJANI, ZANIČEVANI IN TLAČENI OD ITALIJE, RAZŽALJENI OD SLOVENIJE - Beneška Slovenija.

Oh, ti lepa, mila domovina, tako lepa in naša, a tako grdo bičana!

Te nepozabne in neizbrisne misli v interpretaciji povzemamo po za naš narod epskem delu pisatelja Franceta Bevka ''Kaplan Martin Čedermac'', ko opisuje boj Beneških Slovencev in njihovih duhovno-kulturnih vodij, pokončnih beneških duhovnikov.

Leto 1866.

Komaj rojena država Italija s sladkobno zvitimi besedami obljub, s figami v žepu, z lažnimi obljubami o kulturni in jezikovni avtonomiji, večji kot pod Avstrijo, premami Beneške Slovence, da se na plebiscitu odločijo za spojitev njihovega ozemlja v državo Italijo.

Leta med 1866 - 1920

To so leta intenzivnega potujčevanja in neizpolnjevanja obljub Italije dane Beneškim Slovencem v prelomnem letu 1866.

Leta med 1920 - 1943

Najprej s spletkarskim tajnim pristopom Italije k Antanti v 1. svetovni vojni (za nagrado ji Antanta-Anglija,Francija in Rusija- posledica je sporazum iz Rapalla iz leta 1920) obljubijo naše, slovensko ozemlje in še posebej z nastopom leta 1922 divjaškega in genocidnega fašizma, se začne najbolj črno in temačno obdobje za Slovence v kraljevini Italiji, z dvojno mero pa jih po grbi , ves čas(!), dobivajo prav beneški Slovenec!

Leta med 1943- 1945

Kar ni uspelo Tigrovcem, je uspelo partizanom, slavnemu IX. Korpusu in BBO (briško-beneškemu odredu), namreč, uspeli so prižgati iskrico upanja v očeh Beneških Slovencev, da bodo lahko končno svoji na svojem.

Leta med 1945 – 1975

Obdobje, ki je po volji velesil, zmagovalk 2. svetovne vojne, ponovno krivično odtrgalo, verjetno za vedno, Beneško Slovenijo, Rezijo in Kanalsko dolino od matice. Za tolažbo naj bi bili zadovoljni z vrnitvijo dobršnega dela PRIMORSKE, čeprav so nam ukradli Trst, Gorico, in Beneško Slovenijo z  Rezijo in Kanalsko dolino vred. Osimski sporazumi so nam leta 1975 dokončno zakoličili mejo. Ker imajo v zgodovini ''zmagovalci'' vedno prav, je Italija, ob pomoči ZDA, VB in Francije dopuščala po vojni tihi teror polvojaške,s strani CIE financirane organizacije GLADIO,ki je surovo preganjala naše ljudi v Beneški Sloveniji, Reziji in Kanalski dolini.
V tej narodnostni osami so edino pokončni in hrabri čedermaci – beneški  duhovniki, kljubovali brutalnemu raznarodovanju in hrabrili ljudi, da se niso povsem odrekli svojih slovenskih korenin in svojega bistva - slovenskega jezika, od Ivana Trinka preko Antona Kufola do Pasquala Gujona tam visoko gor pod Matajurjem. Njim v pomoč so bili redki zavedni in do konca predani učitelji in kulturni delavci.

Leta med 2001 - 2014

V državnost in s tem v nacijo prebujena Slovenija leta 1991, je ponovno vžgala iskro upanja v očeh Beneških Slovencev, Kanalcev in Rezijanov. Pa nas je doletela druga nesreča; kar sami sebi smo postali največja ovira, saj smo hiteli podpisovati za vstop v EU gnil, t.i. španski kompromis. S tem podpisom smo ponovno pokleknili pred izsiljevalsko Italijo, Beneškim Slovencem in ostalim rojakom pa poslali jasen signal, da matična Slovenija še vedno, v 21. stoletju ne razume vodila prebujenja narodne zavesti in taborskih gibanj 19. Stoletja:

KDOR PONIŽUJE SE SAM, PODLAGA JE TUJČEVI PETI!

Čedad, 6. Prosinca 2014 - 51. Dan emigranta

Na tem, za Beneške Slovence, Kanalce in Rezijane največjem spominsko-kulturnem prazniku, dobijo klofuto v najhujši obliki-od ministrice ga. Tine Komel, katera prav njih zastopnica je v Vladi Republike Slovenije! Z nagovorom v italijanskem jeziku! Od ogorčenja ne premoremo dovolj hudih besed, da bi izrazili svoj gnev nad brutalno poniglavostjo ministrice, zato od Vas, spoštovana premierka, pričakujemo takojšen pogovor z njo in nasvet naj prostovoljno odstopi s funkcije, v nasprotnem pa pričakujemo Vašo takojšnjo razrešitev  ministrice Komelove.

Z odličnim spoštovanjem,

Civilna iniciativa za Primorsko.

Še enkrat ponavljamo:

KDOR PONIŽUJE SE SAM, PODLAGA JE TUJČEVI PETI!

Primorska, 17. prosinca 2014