SLAVNOSTNA AKADEMIJA OB 90. OBLETNICI USTANOVITVE ORGANIZACIJE TIGR - Ajdovščina, 26.10.2017

General, zadolžen za usodo Primorcev je pisal Musoliniju, kaj naj naredi z milijonom Slovencev, ki mu delajo same probleme. Odgovor je bil, naj jih asimilira ali razseli ali pa pobije. »Odločil se je za poitalijančenje«, Saša Vuga. Vse matične knjige so spremenili in vpisovali italijanska imena in priimke ljudi in vasi. Ljudje so spoznali najbolj oduren fašistični teror. Fašisti so počeli z ljudmi kar so hoteli, saj niso bili nikomur odgovorni. Požigali so domove, zapirali posameznike v taborišča v Italiji, streljali in poniževali do skrajnih meja človeškega dostojanstva. Odgovor na vso to torturo in neizmerno trpljenje naših ljudi je bil ODPOR.

Pred 90. leti so se na vrhu Nanosa sešli rodoljubi iz Trsta, Istre, Gorice in Reke. Ustanovili so RODOLJUBNO NARODNO OSVOBODILNO ORGANIZACIJO TIGR. Namen je bil fašistom čimbolj zagreniti bivanje na naših tleh in jim poslati strah v kosti. V ta namen so po vaseh v popolni tajnosti aktivirali zanesljive mlade neporočene fante v TROJKE. Ti so potem fašistom dokazovali iz kakšnega testa smo Primorci vse do druge svetovne vojne. Upirali so se previdno. Likvidacije so izvrševali v najbolj nujnih primerih, da ne bi izzivali maščevanja nad ljudmi. Znali so neprepoznani živeti in umreti za primorsko domovino. Združeni so bili močnejši, kot si danes lahko predstavljamo. Tudi po vojni je bilo oblasti nelagodno ob imenu TIGR. Distancirali so se od njih in upali, da bodo šli v pozabo, čeprav je večina tigrovcev odšla v partizane.

Po osamosvojitvi Slovenije smo Primorci na novo oživeli TIGR Primorske. 1994 smo v Postojni ustanovili Društvo za negovanje redoljubnih tradicij Primorske. Da se oddolžimo edinstvenemu antifašističnemu gibanju v Evropi, ter jim damo mesto v zgodovini, ki jim pripada.

Naše društvo je do danes postavilo tigrovcem 45 obeležij in spomenikov, izdalo 24 knjig in brošur, o TIGR-u so posneti trije filmi. Vsa dokumentacija je posneta na cd-jih. Obiskujemo spomenike in obeležja. Spomenik na Cerju je v celoti zamisel Društva TIGR. Prirejamo proslave in se trudimo, da mladi v šolah spoznajo vlogo tigrovcev v zgodovini Primorske.

26. oktobra smo organizirali v Ajdovščini slavnostno akademijo društva TIGR, ob 90.letnici ustanovitve. Občina Ajdovščina je v celoti prevzela pokroviteljstvo nad dogodkom. Župan Tadej Beočanin je prisotne pozdravil in v nagovoru poudaril pomen organizacije TIGR v pretekli zgodovini. Za njim je govoril predsednik Društva TIGR Primorske dr. Savin Jogan. V svojem govoru je poudarjal dela in uspehe društva, vendar se je izognil pretiranemu poudarjanju dosežkov, ki pravzaprav govorijo sami zase. Glavni govornik je bil zgodovinar dr. Branko Marušič. Govoril je o vzponu TIGRA in njihovem zgodovinskem uporu fašizmu na naših tleh, ter zaključil o nečastnem zamolčanju boja teh ljudi, ki si jo je dovolila povojna oblast.

Sledil je prisrčen kulturni program s pevci akademskega pevskega zbora Vinko Vodopivec, mladimi recitatorji kulturne akcije mladi tigrovci, kantavtorjem Mefom in krajšim skečem režiserja Roka Andresa. Trije naši zaslužni člani so prejeli priznanja Društva TIGR za dolgoletno delo v društvu. To so: Evstahij Pregelj, Andrej Jelačin in Vojko Čeligoj. Priznanje je dobila naša dolgoletna tajnica Darja Verbič. S svojo prisotnostjo nas je počastil 97-letni. še živeči, tigrovec Alojz Kralj, doma iz Kanala. Požel je prisrčen aplavz, kot tudi prireditev.

Hvala vsem, ki ste prišli na slovesno akademijo in dokazali, da so naša obzorja široka, nepolitična in stabilna. Kdor želi, si lahko posnetek proslave ogleda TUKAJ

Sonja Groznik, vodja OE zgornje Vipavske doline

Slavnostna akademija ob 90. obletnici Društva TIGR Primorske

Pozdravni nagovor župana Občine Ajdovščina Tadeja Beočanina.

Pozdravni nagovor predsednika Društva TIGR Primorske dr. Savina Jogana.