Svečanost v Marezigah

V Marezigah je 29. avgusta potekala svečanost, ki je bila posvečena tudi 100. obletnici marežiškega upora. Slavnostni govornik  je bil novinar in publicist  Miloš Ivančič, v kulturnem programu so nastopili učenci OŠ Ivana Jagra iz Marezig, Pihalni orkester Marezige in Moški pevski zbor Lopar. Na proslavi je bil prisoten tudi naš praporščak Bojan Orešnik.

Govor Jadranke Šturm Kocjan, Vodje OE slovenska Istra

Spoštovana tovarišica Lilijana Bellina, predsednica krajevne organizacije združenja protifašistov, borcev za vrednote NOB in veteranov Marezig, spoštovani častni član ZB Koper Danilo Ivančič, predsednik ZB Koper Vojko Vodopivec, predstavniki KS Marezige, člani in članice ZB, tovariši in tovarišice lepo vas pozdravljam v imenu Društva TIGR-območne enote slovenska Istra in vam čestitam ob obnovitvi delovanja vaše organizacije v Marezigah.

Globoka zahvala in poklon gre tudi Marežganom, ki so se pred 100 leti, ob volitvah 15. maja leta 1921, prvi odločno, enotno, z golimi rokami in kamenjem uprli izzivanju, zasmehovanju in žaljenju fašističnih škvadristov. Sledil je krvavi obračun, ki pa ponosnih Marežganov ni prestrašil, zavedni in pokončni  ste ostali vse do danes!

Primorska je skozi zgodovino doživljala številne spremembe, države in gospodarje. A nič ni bilo hujšega od 25. letne strahovlade fašizma, ki je s premišljenimi ukrepi države od zakonov, odredb in predpisov onemogočal in uničeval vse, kar je bilo slovenskega. Slovenske organizacije, zveze, društva, združenja, sodelovanje na političnem, prosvetnem, gospodarskem, športnem, kulturnem in verskem področju.

Vse to je v zavednih Slovencih povzročilo odpor in upor. Nastala je ilegalna organizacija BORBA, ki je nato delovala v širšem sklopu narodno revolucionarnega gibanja TIGR ( Trst, Istra, Gorica, Reka), ki predstavlja prvi oboroženi upor proti fašizmu v Evropi, davno pred svetovnim oboroženim spopadom med nacifašizmom in demokracijo.

Vrednote TIGR-a gojimo in krepimo naprej v našem društvu TIGR Primorske, ki pa nima nič skupnega s tistim, ki ga določena politika provokativno, po potrebi,   ustanavlja vsakih nekaj let pod takim in drugačnim imenom, čemur odkrito nasprotujemo.

Žal fašizem ni zgodba preteklosti. V zadnjem času doživljamo v Sloveniji, ki je kot država nastala na osnovi boja in zmage proti nacifašizmu, oživljanje le-tega in slavljenje Hitlerja, ki se udejanja v skrajno-desnih organizacijah in med posamezniki ter v “Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot”. S to vlado je celo dobilo status društva v javnem interesu in denarno ga podpira z javnim denarjem.

Zato mora priti iz tega zgodovinskega mesta, iz Marezig, po 100. letih, ponoven poziv k uničenju vseh zametkov in skupin, ki oživljajo in podpirajo nacifašistično delovanje. Ne ilegalno, kot so to zaradi varnosti počeli Tigrovci, temveč odkrito, glasno in odločno, vedno in povsod, kjer bo to potrebno.

Primorsko je 25 let zaznamovala in prizadela rapalska meja, ki je, kako simbolično, potekala od Jadranskega morja preko vrha Triglava. Ja, tistega našega simbola, ki zadnje čase buri duhove in izziva močne komentarje ter pozive k primernejšemu, spodobnemu, kulturnemu vedenju ter uglajenemu izražanju. Koga le? Nismo spregledali in pozabili črno panterskih tvitov, izjav, žaljenj –predvsem žensk, besed o hokavstvu in Srebrenici, Trumpu, pošiljanju policije nad mirne protestnike, sramotenja Slovenije v Bruslju -tudi v času predsedovanja Svetu EU, in še bi lahko naštevala. S čim vlada blaži napetosti in nezadovoljstvo med ljudmi? Z izrazi spoštovanja in častnim vedenjem?

Spoštovana oblast, drugačne, pozitivne odzive si je treba zaslužiti, predvsem pa dati zgled, ki ga tisti, ki se počutite višji od Triglava že dolgo, predolgo ne dajete več!

Smrt fašizmu!

Marezige, 29. avgusta 2021