Spomin na 5 ustreljenih na Opčinah 15. 12. 1941 je še živ

Ob 80. obletnici drugega tržaškega procesa je na Opčinah v nedeljo 12.12.2021 potekala slovesnost, s katero  je organizator VZPI – ANPI , sekcija za Tržaško, obeležil 80. obletnico 2. tržaškega procesa in ustrelitev petih obsojencev Ivana Ivančiča, Ivana Vadnala, Simona Kosa, Viktorja Bobka in Pina Tomažiča. Prvi štirje obsojenci na smrt so pripadali tajni protifašistični organizaciji TIGR. Na tem procesu je bilo obsojenih 60 obtožencev na skupno 975 let ječe. Na smrt je bilo obsojenih 9 obtožencev, štiri obsojence na smrt so le nekaj ur pred napovedano ustrelitvijo oprostili.

Slovesnosti se je kljub epidemiologiji in mrazu udeležilo veliko ljudi. Slavnostna govornika sta bila predsednik ZZN za vrednote NOB Marijan Križman in državni podpredsednik VZPI – ANPI Carlo Ghezzi.

Predsednik Društva TIGR Primorske Gorazd Humar je prisotne pozdravil v imenu društva.

V Kulturnem delu programa so sodelovali Tržaški partizanski zbor Pinko Tomažič, ki so se mu pridružili še učenci trebenske osnovne šole, ki nosi Tomažičevo ime in prebrali nekaj verzov iz pesmi Andreja Jelačina  z naslovom Jutro. Sodelovala sta še  domača pevska zbora Tabor in Stane Malič.

Slovesnosti so se udeležili številni člani Društva TIGR Primorske, prapor pa je nosil praporščak Bojan Orešnik. Udeležencem je bilo razdeljenih veliko izvodov posebne izdaje društvenega glasila Primorski rodoljub, to je Zbornik o 2. tržaškem procesu, ki ga je ob 80. obletnici 2. tržaškega procesa pripravilo naše društvo.

Pozdravni nagovor predsednika društva Gorazda Humarja si lahko preberete tukaj.

O proslavi na Občinah piše tudi Bruna Olenik:

Ob 80 letnici drugega tržaškega procesa, ko so obsodili in ustrelili 5 rodoljubov na openskem vojaškem strelišču, smo se v velikem številu zbrali na tem mestu zločina, tudi danes in se žrtvam poklonil s cvetjem in pesmijo.  Prisluhnili smo slavnostnemu  govorniku predsedniku Zveze združenj borcev za vrednote NOB Republike Slovenije, Marjanu Križmanu in vsedržanemu  podpredsedniku ANPI-VZPI Carlu Ghgezzi. Pozdrav sta prinesla v imenu Društva TIGR Primorske  Gorazd Humar, in predsednik sekcije združenja pehotne vojske iz Villorbe, Sergio Amadio, kjer so bile te žrtve prvič pokopane. Proslavo je povezoval Dušan Kalc, predstavnik ANPI. "Sramota je, da po 80 letih, še ni urejen na tem prostoru spominski park" je dejal, kljub obljubam raznih županov tržaške občine, ki so bili vsa leta, do letos govorniki na teh proslavah. Žalostinko ob polaganju cvetja sta zapela domača združena pevska zbora Tabor in Stane Malič, pod vodstvom Davida Žerjala. Prvič je zapel tudi otroški pevski zbor osnovne šole Pinko Tomažič iz Trebč skupaj z TPPZ Pinko Tomažič, pod vodstvom Pije Cah.Ponosno je zazvenela pesem Vstajenje Primorske. Proslavo so obogatili številni prapori iz raznih krajev Primorske.

Fotografije s proslave tukaj  (Avtorji: Zdenko Šibav, Gorazd Humar).