Program Bazovica 2022

V znamenju 95-letnice ustanovitve gibanja TIGR in Tajne organizacije Borba

1927-2022

Bazovica 2022 – niz prireditev

Četrtek, 1. septembra 2022, tiskovna konferenca v Narodnem domu v Trstu ob 10.00 uri (v prostorih NŠK v pritličju stavbe na levi strani).

Ponedeljek, 5. septembra 2022, Koper, Mala loža, Območna enota Slovenska Istra Društva Tigr prireja Recital v spomin na ustreljene junake v Bazovici ob 17.30 uri.

Torek, 6. septembra 2022, spomenik v Bazovici, recital mladih ob 6.43: nastopajo člani kluba Mladi Tigr in mladi recitatorji iz Trsta (Jasmina Gruden in Gabrijel Milič).

Torek, 6. septembra 2022, Trst, Sv. Ana, spominska svečanost ob 10.00:

govornik Jakob Terčon, nastopi MoPZ Fantje izpod latnikov (iz Boljunca), častna straža tabornikov RMV in skavtov SZSO.

Torek, 6. septembra 2022, Bazovica, maša zadušnica ob 20.00 uri:

mašo daruje župnik Žarko Škerlj, poje MePZ Lipa iz Bazovice pod

vodstvom Tamare Ražem, govornica kulturna delavka Marija Brecelj.

Sreda, 7. septembra 2022, Devin, predstavitev knjige Za vse, ne zase. O knjigi bosta spregovorila Sonja Pahor (hči Romana Pahorja) ter Peter Verč (vnuk). Soorganizatorji: Devinski mladinski krožek, zbor Fantje izpod Grmade, Založba Mladika in Odbor za proslavo pri NŠK.

Četrtek, 8. septembra 2022, v Narodnem domu v Trstu ob 10.00 uri

predavanje prof. Marije Mercina o Cirilu Kosmaču.

Prireditelji: Odbor NŠK, Krut in Zveza vojnih invalidov.

(Ciril Kosmač: Bazovica 6. septembra (Danes je petek …. Proces se mora zaključiti danes)

Četrtek, 8. septembra 2022 v večernih urah: kulturna prireditev Zveze slovenskih kulturnih društev (ZSKD) v Kajuhovem letu(ob 100-letnici rojstva) v Bazovici pri spomeniku na gmajni ob 20.30 uri.

V tej pesmi je strastno hotenje zgrabiti za vrat to prokleto življenje.

Nastopajo: Združeni zbori MePZ Rdeča zvezda, MePZ Lipa, ŽeVS

Danica (pevovodja Rado Milič), Združeni otroški pevski zbori Mali kraški Kajuhovci (vodi Carmen Cosma), Ensemble Ovce, solo pevci

Aljoša Saksida, Miljana Stević, Lara Černic, Andrejka Možina, besedila bere igralec Ilija Ota, režija Elena Husu.

Petek, 9. septembra 2022, Ljubljana, v gledališču Glej predstava Slovenskega stalnega gledališča iz Trsta Tovarištvo (Bidovec-Tomažič) ob 12.00 uri, nastopata igralca Primož Forte in Nejc Kravos, režija Patrizia Jurinčič Finžgar.

Petek, 9. september 2022, Ljubljana, Kongresni trg, Spominska svečanost pred rektoratom univerze ob 13.00 uri:

pozdravi prirediteljev, govornica prof. Mariza Škerk, nastopi združeni

moški pevski zbor Tabor – Malič z Opčin pri Trstu, častna straža

tabornikov Rodu Modrega vala RMV in skavtov Slovenske zamejske skavtske organizacije SZSO.

Petek, 9. septembra 2022, Kranj, Prešernov gaj, Spominska slovesnost ob 16.00 uri, prireditelj Mestna občina Kranj: pozdrav podžupan MO Kranj, govornik Igor Gabrovec (župan Občine Devin-Nabrežina), nastopi združeni MoPZ Tabor-Malič z Opčin pri Trstu, častna straža tabornikov RMV (iz Trsta in Gorice), tabornikov iz Kranja in skavtov.

Sobota, 10. septembra 2022, taborni ogenj organizacije Rod Modrega vala v bližini spomenika v Bazovici ob 21.00 uri.

Nedelja, 11. septembra 2022  ob 10.00 uri začetek 42. spominskega planinskega pohoda v Bazovici v priredbi Slovenskega planinskega društva Trst, ŠZ Sloga, SK Devin.

Ob 15.00 uri osrednja 77. Spominska slovesnost pri spomeniku v Bazovici: polaganje vencev, kulturni program oblikujejo MePZ Jacobus Gallus (pevovodja Marko Sancin), zbor Fran Venturini (pevovodja Cinzia Sancin), Godbeno društvo Viktor Parma iz Trebč, gledališka igralca Tina Gunzek in Franko Korošec, režija spominske slovesnosti Marija Brecelj, častna straža  praporščakov, tabornikov RMV, skavtov SZSO.

Spregovorili bodo: Milan Pahor (predsednik odbora za proslavo), Matej Arčon, minister vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, Fabio Vallon, predsednik tržaškega pokrajinskega odbora Vsedržavnega združenja partizanov Italije VZPI-ANPI, Giorgio Banchig, kulturni in družbeni delavec iz Benečije.

Sobota, 17. septembra 2022 in nedelja, 18. septembra 2022

1. mednarodni odbojkarski turnir (v ženski in moški konkurenci) za pokal Bazoviški junaki (v telovadnicah v Repnu in pri Briščikih)

Torek, 27. septembra 2022 ob 17.00 Slavnostna akademija v Novi Gorici Društva TIGR Primorske ob 95-letnici ustanovitve protifašističnega gibanja TIGR (1927-2022). Velika dvorana SNG.