Dušan Jelinčič, nagrajenec Prešernovega sklada

Na predvečer kulturnega praznika so na državni proslavi v Cankarjevem domu podelili najvišja priznanja v slovenski umetnosti. Prešernovi nagradi za življenjsko delo sta prejela umetnica Ema Kugler in akademski slikar Herman Gvardjančič. Nagrado Prešernovega sklada pa je dobil tudi naš član, pisatelj in novinar Dušan Jelinčič.

Iz utemeljitve nagrade: "Tržaški pisatelj Dušan Jelinčič se v romanu Šepet nevidnega morja, dvanajst tablet svinca dotika vprašanja preživetja slovenskega človeka sredi skrajnega nasilja, ki ga je udejanjila fašistična genocidna politika. (...) Zaradi nazornega etičnega imperativa, ki prerašča individualno sfero in zaobjema kolektivno držo, se roman vključuje v tradicijo slovenskega romana na Tržaškem, ki od konca vojne dalje ustvarja veliki kolektivni tekst, usmerjen v literarizacijo fašistične ere in druge svetovne vojne. Hkrati pa Jelinčič prenovi tržaško jezikovno paradigmo, ko se oddalji od manieristično dodelanega pisanja in se odloči za direktno in sproščeno izrekanje, za komunikativni model jezika." (vir: rtvslo.si)

Dušan Jelinčič, nagrajenec Prešernovega sklada Dušan Jelinčič na podelitvi nagrad. Vir fotografije: rtvslo.si, avtor: BoBo

V imenu Društva TIGR Primorske gospodu Dušanu Jelinčiču iskreno čestitamo in mu želimo še veliko uspešnega ustvarjanja.

Vsem članicam, članom in simpatizerjem Društva TIGR Primorske pa želimo lep, s kulturo obarvan praznik.

Objavljamo povezavo na pogovor z nagrajenci (Radio Slovenija, 7. 2. 2023, Studio ob 17. uri), ki ga lahko poslušate na tej povezavi