V 94. letu se je poslovil naš dolgoletni član Jožko Martelanc iz Šempetra pri Gorici. Rodil se je leta 1930 v Šempetru pri Gorici, kjer je obiskoval osnovno šolo, gimnazijo pa končal v sosednji Gorici. Diplomiral je na Pomorski akademiji v Splitu ter na Visoki šoli za politične vede v Ljubljani. Kot mornariški častnik je nekaj časa služboval na podmornicah in na Hidrografskem institutu v Splitu.
Bil je novinar in urednik pri Primorskih novicah v novogoriškem uredništvu med letoma 1968 in 1969. Opravljal je tudi vlogo direktorja Zavoda za zaposlovanje v Novi Gorici in direktorja Združenega zdravstvenega doma Nova Gorica. Upokojil se je leta 1989.
Že prej, zlasti pa po upokojitvi, je bil eden najbolj družbeno aktivnih občanov v Šempetru. Bil je dolgoletni vodja MPZ Šempeter in Društva upokojencev Šempeter. V Šempetru, v kraju kjer je bival, je predvsem poznan kot avtor odmevne knjige Šempeter skozi čas, v kateri je opisal in povzel vse pomembne trenutke v zgodovini tega kraja, ki je bil zlasti med boji na soški fronti prizorišče težkih bojev in uničenj. Knjigo, ki je izšla leta 1997, je posvetil krajanom ob 50-letnici priključitve Primorske k matični domovini.
Za bogato družbeno aktivnost je prejel več priznanj, med drugimi red za vojaške zasluge s srebrnimi meči, red dela s srebrnim vencem in zlato plaketo Glavnega odbora ZZB NOV. Za trajni prispevek k prepoznavnosti kraja in bogatitvi kulturnega življenja je leta 2009 prejel zlato priznanje občine Šempeter-Vrtojba. Bil je tudi očim bivšega predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja.
Pokopan je bil v soboto 13. januarja 2024 na pokopališču v Šempetru pri Gorici. Pogreba so se udeležili številni člani Društva TIGR Primorske, njegov predsednik Gorazd Humar, vodja Območne enote Goriška Zdenko Šibav in praporščak Bojan Orešnik s praporom društva.
V Društvu TIGR Primorske cenimo publicistično delo, posvečeno tudi zgodovini TIGR-a, ki ga je opravil naš član Jožko Martelanc. Njegova osebnost in njegovo delo nam bodo ostali v trajnem spominu.
Društvo TIGR Primorske